Seo Nedir ? Nasıl Yapılır?

Seo Nedir?
 • Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu) kısaltması olarak kullanılan SEO, dijital pazarlamadan faylanmanın en etkin yollarından biridir. SEO düzenlemeleri ya da optimizasyonları sayesinde arama motorları kişiler tarafından bulunmaya çalışılan web sitelerinin sonuçları için daha kolay ve hızlı tarama yapabilmektedir. SEO, arama motorlarında her zaman bulunabilmek adına yapılan iyileştirme ve bu iyileştirmelerle birlikte gerçekleştirilen optimizasyon işlemleridir. Söz konusu işlemler, site içi veya site dışı olarak ikiye ayrılmakta, aynı zamanda da arama motorlarında ilk sıralamalarda olabilmek için yapılan işlemlerin tamamı olarak algılanmaktadır. Doğru şekilde yapılan SEO çalışmalarıyla arama motorlarında her geçen gün yükselerek daha fazla kişiye ulaşılabilmekte, bu bağlamda da web sitesi sahibi ya da firma ürününün, hizmetinin veya sunduğu bilginin tanıtım ve satış hacmini arttırmış olacaktır. Artan bu hacim ücretli reklam maliyetlerinin de düşmesine olanak sağlar. Dijital dünyada gün geçtikçe bir zorunluluk haline gelen bu SEO çalışmaları olmaksızın hedef kitleye ulaşmak, üst sıralarda çıkmak ve ilgili portföy oluşturmak son derece zor olacaktır. Bu durum şu şekilde de açıklanabilir; SEO pazarlama yöntemleri arasında dijital pazarlamanın en fazla prestije sahip olan ve yüksek getiri sağlayan pazarlama stratejisidir.

  SEO Yönetimi Nasıl Yapılır?
 • Pazarlama anlamında marka, firma, kurum ve kuruluşlara büyük bir getirisi olan ve prestij sağlayan bu yöntem mutlaka büyük bir dikkat ve titizlikle yapılmalıdır. Bu konuda en doğru yol göstericiler ise SEO Uzmanlarıdır. Tanıtım, reklam ve dolayısı ile satış hacmini arttıran ve dikkatle yapılması gereken SEO çalışmaları için önemli ip uçlarına bakalım.

  İçerikleri Hareketlendirin.
 • Sitenizde yayınlayacağınız içeriklerin sadece yazıdan ibaret olmamasına dikkat etmelisiniz. İnternet dünyasının trendlerine uymalı, yazılarınızı videolar veya görsellerle beslemelisiniz.

  Özgün Olun!
 • İçeriklerinizi kendiniz üretmeli, başka sayfalardan ve kaynaklardan kopyalamamalısınız. Eğer değiştirilmesi mümkün olmayan bir içerik kullanacaksanız, bunu en iyi ve en doğru şekilde sunmalısınız.

  Kaynaklarınızı Belirtin
 • İçeriğinizi oluştururken kullanmış olduğunuz görsel ve metinsel kaynakların linklerini içerik sonunda paylaşın.

  Nitelikli İçerikler Oluşturun
 • SEO çalışmalarınızdan iyi bir sonuç almak istiyorsanız ziyaretçilerinize en nitelikli içeriği sunmalısınız. Hedef olarak belirlediğiniz anahtar kelimenizde ilk 10 da olan rakiplerinizi inceleyin. Rakiplerinizin ürettiği içeriklerden çok daha uzun ve okunabilir içerikler üretin.

  İlgi Çekici Meta Başlıkları Seçin
 • Meta başlıklarınız SERP kısmında kullanıcıların sitenize gelmesini sağlayacak mesajlar barındırmalıdır. Başlıkta mutlaka anahtar kelimelerinizi kullanmalı, hedef kitlenizin dikkatini çekmelisiniz.